Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska driva handel och hantverk inom byggnads- och heminredningsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 37 285 | 35 210 | 32 896 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 066 | 684 | 186 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 038 | 600 | 357 |
| Årets resultat (tkr) | 1 240 | 477 | 321 |
| Summa tillgångar (tkr) | 11 553 | 10 704 | 10 269 |
| Antal anställda | 18 | 18 | 21 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 37 285 | 35 210 | 32 896 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 066 | 684 | 186 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 038 | 600 | 357 |
| Årets resultat (tkr) | 1 240 | 477 | 321 |
| TILLGÅNGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 119 | 1 251 | 1 280 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 10 435 | 9 453 | 8 990 |
| Tillgångar (tkr) | 11 553 | 10 704 | 10 269 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 3 448 | 2 688 | 2 211 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 118 | 666 | 678 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 417 | 636 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 6 988 | 6 933 | 6 744 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 11 553 | 10 704 | 10 269 |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 1 000 |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 18 | 18 | 21 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 071 | 1 956 | 1 566 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 5.5% | 1.9% | 0.6% |
| Soliditet | 36.8% | 29.6% | 26.3% |
| Kassalikviditet | 90.9% | 71.8% | 60.3% |
Färg & Kakel i Varberg AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Cn Holding i Varberg AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2026-04.
Bolaget ska driva handel och hantverk inom byggnads- och heminredningsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.